Skip to main content

Wypadek na drodze — laweta czy holowanie samochodu?

  • Super User
  • Blog

Każda osoba, wybierająca się samochodem w dłuższą podróż, musi liczyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami. Uszkodzenie lub awaria wozu należą do najbardziej kłopotliwych spośród nich. Oczywiście można podjąć próby samodzielnej naprawy, jednak niekiedy kierowca nie jest w stanie podołać temu wyzwaniu. Powody tego mogą być różne: brak narzędzi, umiejętności lub po prostu skala problemu, z jakim musi się zmierzyć. Efektem może być unieruchomienie auta. W sytuacji takiej można zdecydować się na jego holowanie lub przewóz do miejsca naprawy lawetą. Z której z wymienionych opcji skorzystać?

Jak zabepieczyć samochód do przyjazdu lawety?

Kiedy warto zdecydować się na holowanie samochodu?

Holowanie będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli samochód został unieruchomiony niedaleko miejsca zamieszkania. Jego zaletą jest prostota: nie potrzebujemy fachowego sprzętu — w wielu wypadkach wystarczy pomoc innego kierowcy. Oczywiście proces ten musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami: linka holownicza powinna być napięta przez cały czas, samochód holowany musi być oznaczony trójkątem ostrzegawczym z tyłu, a holujący nie może przekroczyć prędkości 30 km/h w terenie zabudowanym (poza nim ograniczenie wynosi 60 km/h).

Kiedy lepszym wyborem będzie przewóz samochodu lawetą?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno holować samochodu na autostradzie oraz wówczas, gdy nie działa jego układ kierowniczy lub hamulcowy. Nie warto również tego robić, jeżeli ma on napęd 4x4, hybrydowy lub elektryczny, gdyż może to doprowadzić do powstania dodatkowych uszkodzeń. Usługi wyspecjalizowanej firmy, takiej jak Autolaweta Wrocław, są najlepszym wyborem w każdej z opisanych wyżej sytuacji. Należy mieć też na uwadze, że wezwani fachowcy mogą również dokonać napraw na miejscu wypadku lub awarii.

Pomoc drogowa z lawetą - z kim się skontaktować?

Jak skorzystać z usług pomocy drogowej?

Aby wezwać pomoc drogową z lawetą, wystarczy zwykle jeden telefon. Należy przy tym zaznaczyć, że firmy te funkcjonują całodobowo, przez siedem dni w tygodniu, niezależnie od warunków na drodze. Ich działalność nie ogranicza się zwykle do przewożenia samochodów uszkodzonych — przykładowy jej zakres możemy poznać na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/mobilny-serwis/, prowadzonej przez jeden z renomowanych podmiotów z tej branży. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwych do zaoferowania usług, pracownicy takiej firmy są w stanie zazwyczaj zaproponować rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do sytuacji, zastanej na miejscu awarii lub wypadku.

Jak wygląda w praktyce korzystanie z usług lawety?

Jeżeli naprawa w miejscu unieruchomienia samochodu nie będzie możliwa, pracownicy pomocy drogowej skorzystają ze specjalnych podnośników i wysięgników, by umieścić go na lawecie. Kierowca i pasażer mogą odbyć podróż wraz z nim — pojazdy pomocy drogowej posiadają zazwyczaj niezwykle przestronne kabiny. Uszkodzony samochód jest oczywiście przewożony do miejsca, w którym nastąpi jego naprawa. Dalsze postępowanie zależy od rodzaju usterki.

 

No comments

Zostaw komentarz

In reply to Some User