Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

  • Super User
  • Blog

Wraz ze wzrostem popularności rowerów, szczególnie w miastach, wzrosła również ilość ich kradzieży. Jaka ochrona roweru jest najlepsza, jakie oznakowanie roweru stosować i jakiego zabezpieczenia roweru przed kradzieżą użyć?

oznakowanie roweru

Kłódki rowerowe

Niestety, większość popularnych sposobów na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą nie jest skuteczna. Kłódki rowerowe dostępne chociażby w marketach, nie stanowią dla złodzieja żadnej poważnej przeszkody. Składają się one zazwyczaj z plecionego drutu powleczonego gumą i kiepskiej jakości zamkiem. Złodziej z odpowiednim narzędziem w ciągu kilku sekund jest w stanie przeciąć takie zabezpieczenie. Często stosowane w takich produktach zamki na kod nawet nie wymagają użycia żadnych narzędzi - można je otworzyć w prosty sposób odgadując kombinację.

Jakie kłódki są bezpieczniejsze?

Ostatnimi laty ogromną popularnością cieszą się kłódki typu u-lock, składające się zamiast cienkiej linki z grubego, metalowego pręta i zamka. Ich przecięcie również jest możliwe i trzeba zdawać sobie z tego sprawę, jednak zajmuje więcej czasu i przyciągnie z pewnością uwagę przechodniów. Podobnie sytuacja wygląda z zabezpieczeniami składającymi się z grubego łańcucha. Taka ochrona roweru z pewnością wystarczy, kiedy chce się zostawić rower na kilka godzin pod budynkiem, jednak aby na noc wciąż lepiej jest go zamykać w budynku lub garażu. Do codziennego użytku, do zabezpieczenia roweru przed pracą, uczelnią, szkołą czy sklepem jest to dobra metoda, należy jednak liczyć się ze sporą wagą tychże zabezpieczeń. Waga dobrej jakości, skutecznej kłódki rowerowej może być niebagatelna i należy o tym pamiętać.

ochrona roweru przed kradzieżą

Innowacyjne zabezpieczenie roweru

Czy można zrobić coś, co pomoże w odnalezieniu roweru po kradzieży? Możliwe jest oznakowanie roweru, co pomoże w jego identyfikacji przy odnalezieniu na przykład przez policję. Polega to na naniesieniu kodu na ramę roweru przez na przykład grawerowanie, naklejkę, lub napisanie tego numeru farbą widoczną tylko w świetle ultrafioletowym. Niestety te dwie ostatnie metody mają poważną wadę. Nie jest to w żaden sposób trwałe oznaczenie, co więcej dość łatwe do usunięcia przez złodzieja. Grawerowanie wydaje się lepszym pomysłem, jednak należy się liczyć z tym, że może to unieważnić gwarancję producenta. Ciekawą opcją jest produkt sklepu mySafety o nazwie bezpieczny rower - firma przez rok monitoruje różne portale sprzedażowe w poszukiwaniu zguby.

Najlepsza ochrona roweru

Podsumowując, żadne zabezpieczenie nie jest nie do złamania. Jedyne co można zrobić, to na tyle utrudnić złodziejowi kradzież i wydłużyć czas jej trwania, by zniechęcić go do kradzieży. Dobrą metodą są tak zwane u-locki i kłódki z grubego łańcucha. Przy używaniu narzędzi ręcznych ich zniszczenie jest niezwykle trudne, a użycie elektronarzędzi zwraca uwagę na złodzieja. W ten sposób, może on być zniechęcony i odstraszony, a tym samym poszuka sobie innego łupu. W przypadku kradzieży, jedyne co pozostaje, to szansa na przypadkowe natrafienie na taki rower na przykład na ulicy, lub odkrycie przez policję tak zwanej dziupli. Pomóc w identyfikacji może oznakowanie roweru. Najlepsze jest oczywiście grawerowanie lub wybijanie numerów na ramie ze względu na trwałość, należy jednak wziąć pod uwagę gwarancję producenta.