Skip to main content

Wyścigi samochodowe

  • Super User
  • Blog

Wyścigi samochodowe to wspaniały sport, który dostarcza wielu emocji jego uczestnikom oraz widzom. Jest to specyficzna dyscyplina sportu, w której na sukces składa się wiele czynników. Wydaje się, że najważniejszy jest kierowca i to właśnie kierowcy są najbardziej rozpoznawalni i mają najwięcej fanów. Jednak na sukces pracuje cały zespół, w którego skład wchodzą mechanicy, trenerzy, technicy, konstruktorzy i wielu innych. W wyścigach rajdowych szczególną rolę spełnia pilot, zwany czasem nawigatorem. Pilot rajdowy przez cały wyścig musi być maksymalnie skupiony i nie może pozwolić sobie na żadne błędy, ponieważ mogłyby one skutkować wypadkiem.

Udoskonalanie samochodów wyścigowych

Wyścigi samochodowe to bez wątpienia dyscyplina sportu, która bardzo dynamicznie się zmienia na przestrzeni lat. Niemożliwe jest odnoszenie sukcesów bez odpowiedniego pojazdu. Musi być on dostosowany do warunków wyścigu i spełniać wymogi określone w regulaminie danych zawodów. Koncerny samochodowe wymyślają coraz to nowsze i lepsze technologie. Można powiedzieć, że prowadzą technologiczny wyścig zbrojeń. Jest to szczególnie zauważalne w Formule 1, gdzie w udoskonalanie bolidów inwestowane są ogromne sumy pieniędzy. Ekipy, które nie inwestują w swoje bolidy, mają mniejsze fundusze, gorszych konstruktorów, czy też stosują stare lub mniej wydajne technologie nie liczą się w czołówce. Wiele zmieniło się w kwestii bezpieczeństwa. Nowoczesne rozwiązania ratują życie kierowców. Samochody wyścigowe są wyposażone w najlepsze systemy bezpieczeństwa. Dzięki nim kierowcy często wychodzą cało lub tylko z niewielkim uszczerbkiem na zdrowiu z nierzadko dramatycznie wyglądających wypadków. Przed laty, kiedy technologia bezpieczeństwa nie była tak zaawansowana było znacznie więcej śmiertelnych wypadków podczas wyścigów. Oczywiście wypadki wciąż się zdarzają. Na szczęście ich skutki nie są tak tragiczne jak dawniej. Bezpieczeństwo wyścigów to oczywiście nie tylko technologia zastosowana w pojazdach. Bardzo istotny jest odpowiedni tor wyścigowy, czy też mądrze zaplanowana trasa rajdu. Tor musi spełniać wymagania bezpieczeństwa i posiadać bandy ochronne. Nie należy również zapominać o bezpieczeństwie widzów. Powinno się dla nich stworzyć miejsca, w których bezpiecznie będą mogli oglądać zmagania sportowców. Na każdym wyścigu musi być również obstawa medyczna, która w razie wypadku natychmiast zajmie się poszkodowany.

Wypadki na wyścigach samochodowych

Mówiąc o wypadkach nie sposób nie wspomnieć o polskim kierowcy wyścigowym Robercie Kubicy. Polak zyskał ogromną popularność i mnóstwo fanów, dzięki występom w Formule 1. Miał bardzo dynamiczną karierę i wiele sukcesów. Niestety często zdarzały mu się kraksy z powodu których miewał przerwy w startach. W 2007 roku miał bardzo groźnie wyglądający wypadek podczas GP Kanady. Jego bolid był całkowicie zniszczony. Na szczęście dzięki nowoczesnej konstrukcji Robert uszedł z życiem i był tylko poobijany. Wiele osób było w szoku. Lekarze, którzy po wypadku zajmowali się Robertem nie mogli wyjść z podziwu, ponieważ widzieli jak wyglądał wypadek. Dlatego też nie chcieli wypuścić polskiego sportowca ze szpitala, mimo dobrych wyników badań i woleli poddać go obserwacji. Niestety podczas rajdu Ronde di Andora w 2011 Robert Kubica nie miał tak wiele szczęścia. Podczas wypadku omal nie stracił ręki. Ten incydent przerwał jego wspaniałą karierę w Formule 1. Na szczęście dzięki udanej operacji i rehabilitacji Robert odzyskała sprawność w kończynie. Niestety długo po tym wypadku nie widzieliśmy go w Formule 1. Kiedy w 2018 roku ogłoszono, że zostanie kierowcą Williamsa w sercach jego fanów zapanowała wielka radość. Niestety Robert nie odniósł sukcesów w tej ekipie i często kończył rywalizacje na końcu stawki. Było to spowodowane głównie bolidem, którym się ścigał. Ekipa Williamsa nie dysponowała funduszami, aby wyposażyć swoich kierowców w nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie pojazdy.

Wyjazd na wyścigi DTM

Pamiętajmy jednak, że Roberta Kubicę możemy teraz podziwiać w wyścigach DTM (Deutsche Tourenwagen Masters). W wyścigach tych kierowcy ścigają się w samochodach produkowanych przez Niemieckie koncerny samochodowe, takie jak Mercedes, Opel, Audi, BMW. W roku 2019 do stawki dołączył również brytyjski Aston Martin. Wyjazd na wyścigi DTM dostarcza wielu emocji. Wielu kierowców, którzy decydują się zakończyć karierę w Formule 1 decyduje się na ten typ rywalizacji. Znany na całym świecie niemiecki kierowca wyścigowy Michael Schumacher również brał w nich udział. Robert Kubica w DTM miał zadebiutować na początku wiosny. Polacy mieliby doskonałą okazję podziwiać go na torze w Lausitzring. Dojazd busem z Polski na tor Lausitzring jest bardzo sprawny, ponieważ miejscowość ta leży blisko naszej granicy z Niemcami. Możemy tam dojechać chociażby z firmą Przewozy Banan, która oferuje bus do Niemiec w z Małopolski oraz Podkarpacia. Niestety panująca na świecie pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany i rywalizacja w wyścigach DTM nie może się obecnie odbywać. Mamy jednak głęboką nadzieję, że już niedługo zobaczymy Roberta Kubicę na wyścigach DTM. Polak ciężko trenuje, jest bardzo utalentowany, dlatego głęboko wierzymy w jego sukces i dopingujemy go.

No thoughts on “Wyścigi samochodowe”

Zostaw komentarz

In reply to Some User